Kan inte nå servern

Royal Copenhagen

(Danmark)
Royal Copenhagen
(Danmark)

KAFFEKOPPARMED FAT, 12 st, porslin, "Blå blomst", Royal Copenhagen, Danmark.

Bestående av 12 koppar med underfat.

Obetydligt slitage.

Formgivare

Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
800
S
E
K
71
E
U
R
74
USD
Utropspris
1 500 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (11 bud)
6
25 jul 2018 23:26
800 SEK
2
25 jul 2018 18:38
750 SEK
3
24 jul 2018 22:59
700 SEK
5
24 jul 2018 8:18
650 SEK
4
23 jul 2018 9:11
600 SEK
2
22 jul 2018 14:39
550 SEK
3
22 jul 2018 13:02
500 SEK
2
22 jul 2018 11:25
450 SEK
3
20 jul 2018 22:38
400 SEK
2
19 jul 2018 23:19
350 SEK
1
18 jul 2018 18:34
300 SEK
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Kontakt
Malou Haglund
Stockholm
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice