KARMSTOLAR, ett par, sengustaviansk stil 1900-talets början.

Vitmålad, bladhölstrade kannelerade ben med fleuroner, sabelformade bakben. Karmstolar med karyatider i armlän, bladmönstrad klädsel på rosa botten. Sitthöjd 43 cm.

Senare klädsel. Slitage. Fläckar. Färgbortfall.

Utropspris
5 000 SEK