Mörkblå botten med medaljong, eviga knuten, tecken och hörnornament i blått. Huvudbård med meanderliknande mönster.
Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar, lagning. Baksidan med malskador, en kortsida senare.