Två mässingsskaft på stensockel. Två ljuspunkter under invändigt plastad tygskärm. Höjd 69 cm. Sockelns mått 15x23 cm.
Bruksslitage. Skärm med fläckar och bucklor. Sockel med nagg. Ej funktionstestad.