YNGVAR SANDSTRÖM, ett par sängbrickor, "Nikko", ur Triva-serien, Nordiska Kompaniet, modell lanserad 1960.

Vändbara. Ek samt teakfaner. Längd 60 cm, bredd

Slitage. Några fläckar.

Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 426-427

Utropspris
4 000 SEK