Fanerat med lövträ, listverk och ornament i gulmetall. Dekor av bemålat blomster, flankerande pilastrar i grön sten. Skåpdörr samt två lådor. Bredd 92 cm, djup 49,5 cm, höjd ca 124 cm.
Slitage. Fanerskador och sprickor. Hål i bakstycke och dörr. Dörr låst, ej examinerad invändigt. Nyckel saknas.