GELÉSKÅLAR, 2 st, "3543" samt ASSIETTER, 2 st, "3552", porslin, ur Flora Danica, Royal Copenhagen, 1900-tal.

Geléskålar, "Stellaria Edwardsii R Br" och Veronica Alpina L", längd 18 cm.
Assietter, "Armeria sibirica Turx" och "Campanula uniflora L", diameter 14,5 cm.

Mindre ytslitage. En geléskål samt assietter med obetydliga till mindre nagg.

Utropspris
6 000 SEK