Rak form, förgylld och bronserad. Div. stavdekorer, spegelglas flankerat av fascesstavar. I krön urnformation. Höjd 167, bredd 83 cm.
Smärre slitage. Smärre fläckar. Sprickor. Nagg. Märken.