Bestående av:
17 teskedar, längd 14 cm
18 dessertskedar, längd 17 cm
18 matskedar, längd 20,5 cm
18 fruktgafflar, längd 13,8 cm
18 dessertgafflar, längd 17,5 cm
18 matgafflar, längd 20,8 cm
4 smörknivar med stålblad, längd 19 cm
18 dessertknivar med stålblad, längd 21,5 cm
18 matknivar med stålblad, längd 25 cm
17+1 fruktknivar, längd 17,5 cm
1 slev, längd 36 cm
2 såsslevar, längd 16 cm
2 syltskedar, längd 17,5 cm
2 sockerströare, längd 16,5 cm.
Schatull av betsad ek.
Schatullens bredd 61. Djup 40. Höjd 72 cm.
Vikt utan knivar med stålblad 6 682 g Nyckel finns.
Vissa delar med spår av förgyllning. Senare gravyr. Smärre slitage.