CARL MALMSTEN, fåtölj och fotpall, "Häggbom", 1900-talets andra hälft.

Stoppad fast häftad rygg, resårsits med lös plymå. Klädsel av lövmönstrat tyg. Ben av bok. Fåtöljen etikettmärkt. Sitthöjd ca 47 cm. Fotpallen höjd 36 cm.

Slitage, med ställvisa tråddragningar. Smärre fläckar.

Utropspris
6 000 SEK