Ett brev undertecknat med fullständigt namn, det andra med förnamn. Båda avhandlar ekonomiska transaktioner (2000 kr resp 14725 kr), och är ställda till Fru Ingrid Dahlgren, Sunne resp Sunne Sparbank. Ett daterat i brevet, det andra Rek med poststämpel. Bladstorlek 17,5 x 26,5 cm.
Slitage. Revor. Det daterade brevet sprättat på mitten.