ALF SVENSSON, fåtöljer, ett par, "TeVe", Bra Bohag, Ljungs Industier AB Malmö, 1900-talets andra hälft.

Stomme av betsad bok. Fast stoppad rygg och sits, klädsel av konstpäls. Plakettmärkta. Sitthöjd ca 36 cm.

Senare klädsel. Slitage, ställvis hårdare. Ställvisa fläckar. Mindre skada på benställning. Lös skruv i rygg.

Utropspris
5 000 SEK