Mässing med vit marmorskiva. Glaskupa med etsad dekor. Diameter ca 43 cm, höjd inkl. kuoa ca 150 cm.
Senare elektrifierad. Ej funktionstestad. Nagg. Bruksslitage och mindre bucklor.