BYRÅ, s k Bonheur du jour, 1800-tal.

Fanerad med olika träslag. Mässingsbeslag. Intarsiadekor av musikinstrument. En låda på front. Skiva fällbar. Uppsats med lådor och fack samt spegel. Kortsidor med lådor. Längd 77 cm, bredd 48 cm, höjd 96 cm.

Bruksskick. Sprickor, skador och lagningar. Defekt funktion av uppsatsen, går ej att fälla ned. Ställvis blekt. Fläckar. Delar saknas. Nyckel saknas.

Utropspris
6 000 SEK