KAFFESERVIS 3 delar, silver, CG Hallberg, omkring 1910.

Kaffekanna, sockerskål med lock samt gräddkanna. Gräddkannan invändigt med spår av förgyllning. Kaffekanna med lockknopp i form av papegoja. Handtag av svärtat trä. Sockerskål med dekor av lejon. Samtliga benavslut i form av lejontassar. Bredd 12-23. Höjd 10-24 cm. Total vikt 1290 g. Nyckel finns.

Slitage. Repor. Märken.

Utropspris
6 000 SEK