Kaffekanna, sockerskål med lock samt gräddkanna. Gräddkannan invändigt med spår av förgyllning. Kaffekanna med lockknopp i form av papegoja. Handtag av svärtat trä. Sockerskål med dekor av lejon. Samtliga benavslut i form av lejontassar. Bredd 12-23. Höjd 10-24 cm. Total vikt 1290 g. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Märken.