Fanerat med valnöt. Skåp med dörrar med skuren dekor av exotiska djur. Inredning med flyttbara hyllplan och lådor. Låda i sarg. Benställning av betsad bok. Bredd 95, djup 45, höjd 136 cm. Nyckel finns.
Slitage. Retuscher på ena sitstycker.