SKRIVSKÅP, England, 1800-talets slut / tidigt 1900-tal.

Tvådelat. Mahogny med inläggningar av ljusare träslag. Underdelens låda med fällbar front och bakomliggande låd-fackinredning. Överdelen med två vitrindörrar och bakomliggande hyllor. Beslag av mässing. Bredd 69, djup 44, höjd 187 cm. Nyckel finns.

Skador. Slitage. Lagningar.

Utropspris
4 000 SEK