VÄGGUR, gustaviansk stil, tidigt 1900-tal.

Bronserat och förgyllt fodral. Dekor av blomstergirlang, pärlstav, drapering och avslutande kotte. Krön i form av kärve. Ljus urtavla med arabiska siffror. Ca 105 x 53 cm.

Bruksskick. Senare quartzur. Delar saknas. Fläckar. Färgbortfall. Senare bronsering. Sprickor och avslag. Lagningar. Ej funktionstestat.

Utropspris
3 000 SEK