Bronserat och förgyllt fodral. Dekor av blomstergirlang, pärlstav, drapering och avslutande kotte. Krön i form av kärve. Ljus urtavla med arabiska siffror. Ca 105 x 53 cm.
Bruksskick. Senare quartzur. Delar saknas. Fläckar. Färgbortfall. Senare bronsering. Sprickor och avslag. Lagningar. Ej funktionstestat.