SERVIS, porslin, 47 dlr, "Blå Blomst", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-talets andra hälft.
12 assietter, 617
12 kaffekoppar med fat, 10/1549
1 kaffekanna, 10/1517
1 gräddkanna, 10/1537
1 sockerskål med lock, 10/1678
10 mattallrikar, 10/1621, diameter 25 cm
2 triangelformade uppläggningsfat, 10/8278
1 såsbåt, 563, längd 24 cm
3 lövformade uppläggningsfat, 10/8002
1 ovalt uppläggningsfat, 10/1555, längd 31 cm.
1 serveringsskål, 10/1518
1 uppläggningsfat på fot, 10/1532
1 mindre uppläggningsfat, 10/1654
De två trekantsfaten, samt 2 uppläggningsfatandrasortering. Serveringsskål samt de tre lövformade faten tredjesortering. Serveringsskål på fot med nagg.