fanér, front med tre lådor, beslag i gulmetall, snidad dekor. Längd 94 cm, djup 46 cm, höjd 82 cm. Nyckel finns.
Slitage. Torrsprickor. Fanerskador. Dekorbortfall. Låset på översta lådan fungerar ej.