GOLVUR, Anders Polhammar, Stjärnsund, 1700-talets mitt.

Fodral fanerat med valnöt. Urtavla numrerad 609. Lod och pendel finns. Bredd 60. Djup 32. Höjd 247 cm. Nyckel finns.

Slitage. Repor. Märken. Ej funktionstestad. Nycklar till urverket saknas. Pendeln från 1900-talet.

Utropspris
8 000 SEK