SKÄNK, 1900-talets första hälft.

Målad. Skuren dekor. Dörrpar med bakomliggande hyllplan. Två lådor. Bredd 126, djup 56, höjd 103 cm. Nyckel finns.

Slitage. Senare målning. Torrsprickor. Nyckel endast till dörr. Ben med lagning.

Utropspris
2 500 SEK