JOSEF FRANK

Ytterfoder 1 par "Hortus" för Firma Svenskt Tenn 1900-talets slut.

Höjd 17, diameter 21 cm

Josef Frank formgav den ursprungliga Hortuskrukan i mässing, 1938. Senare under krigsåren, då all metall var hårdvaluta, lät Estrid Ericson glasbruket Gullaskruv göra en variant i glas. På Svenskt Tenns vårutställning 1942, visades Hortuskrukan i rubinrött, smaragdgrönt och stomatolblått glas.

Konditionsrapport

Bruksskick. Repor.

Placering
Carlsgatan 54, 211 20 Malmö - V3

Kontakta kundservice

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Kontakta ansvarig katalogiserare

Lina Olsen

Lina Olsen

lina.olsen@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Se vad det kostar att få det levererat hem till dig. Frågor? Klicka här.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutas:
    CEST

    2 dagar 12 timmar

    Utropspris: 2 500 SEK

    2 700
    263 EUR
    313 USD

    Ändra ditt maxbud
    Lägg ditt maxbud
    Ditt bud måste minst vara 2 900 SEK

    OKAvbryt

    Budhistorik (14 bud)
    720 maj 20:322700SEK
    6A18 maj 06:332500SEK
    118 maj 06:332350SEK