JOSEF FRANK, ytterfoder 1 par "Hortus" för Firma Svenskt Tenn 1900-talets slut
Höjd 17, diameter 21 cm
Bruksskick. Repor.
Josef Frank formgav den ursprungliga Hortuskrukan i mässing, 1938. Senare under krigsåren, då all metall var hårdvaluta, lät Estrid Ericson glasbruket Gullaskruv göra en variant i glas. På Svenskt Tenns vårutställning 1942, visades Hortuskrukan i rubinrött, smaragdgrönt och stomatolblått glas.