Skuren dekor. Bronserad. Fast stoppad sits klädd med röd plysch. Rygg och armlän med rotting. Sitthöjd 37. Bredd 122. Djup 50. Höjd 86 cm.
Smärre slitage. Repor. Märken. Färgbortfall. Senare klädsel. Skador.