Sked, längd Fredrik Achates Fersen, S:t Petersburg, 1853. Sked, Endast finhaltstämpel, 21 cm. Sockerströare, oidentifierbar mästarstämpel. Kontrollör Dimitrij Ilitsch Twerskoj. 1850.
Vikt ca 191 g.
Smärre slitage. Senare förgyllning.