Förgylld mässing behängd med olikslipade prismor i bl.a girlander. Sex svängda ljusarmar och åtta elektrifierade ljuskällor. Diameter ca 57 cm, höjd ca 91 cm.
Senare elektrifiering, ej funktionstestad. Slitage och smuts. Möjligen prismor saknas. Naggade och skadade prismor.