LJUSKRONA, oscariansk, omkring sekelskiftet 1900.

Förgylld mässing behängd med olikslipade prismor i bl.a girlander. Sex svängda ljusarmar och åtta elektrifierade ljuskällor. Diameter ca 57 cm, höjd ca 91 cm.

Senare elektrifiering, ej funktionstestad. Slitage och smuts. Möjligen prismor saknas. Naggade och skadade prismor.

Utropspris
4 000 SEK