YTTERFODER, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, 1900-talets första hälft.

Dekor av blommor i underglasyrblått, pålagda sniglar på sidor samt genombruten mynningskant. Modellnr 1/1047. Diameter 17 cm, höjd 16 cm.

Slitage. Andrasortering. Tillverkningsdefekter, främst kraftiga ojämnheter i glasyr och form vid kant. Missfärgningar.

Utropspris
2 000 SEK