Stoppad rygg och sits med resår. Sammetsklädsel med orientaliserande metalltrådsbroderier. Rik dekor av tofsar, fransar och snörmakerier. Svarvade, svärtade och kannelerade ben på trissor. Sitthöjd 47 cm.
Slitage. Ställvis omfattande slitage. Blekt. Skador på klädsel och snörmakerier. Smärre fläckar.