Design
1055916

POUL CADOVIUS, hyllsystem, "Royal System", Danmark, 1960-tal.

Fanerat med teak. Fem gavlar, längd 222 cm. Två skåpdelar med fack, längd 80 cm, bredd 30 cm, höjd 34- 38 cm. 21 hyllplan av olika storlekar och modeller, längd 80 cm, bredd 20- 30 cm. Metallfästen.

Bruksskick. Omfattande skador och lagningar på en gavel. Märken och repor. Fläckar. Mindre fanerskador och ställvis mindre borrhål i hyllplan. Skjutdörrar till en skåpdel saknas.

Utropspris
3 000 SEK