EMILE GALLÉ, vas, Nancy, Frankrike, jugend.
Oval med fyrpassformad mynning, överfång med etsad dekor av landskap i grönt mot rosa, vit och ofärgad fond. Signerad Gallé, 14 x 10,5 cm, höjd 24,5 cm.
Smärre slitage, litet slagmärke på sidan nedtill under signaturen.