Arne Jones E1299
1055924

AAGE EGERIIS, soffbord samt tre stycken loungefåtöljer, France & son, Danmark.

Glasfiberarmerat polyester i ferrari-rött. Bordet med glasskiva. Bordets längd 130, bredd 70, höjd 43,5 cm. Stolarnas sitthöjd ca 39, total höjd 74 cm (vardera).

Smärre slitage. Skivan med nagg.

Formgivna 1967.

Utropspris
14 000 SEK