TEKOPPAR MED ASSIETTER, 4 + 1, Meissen 1900-tal.

4 med drakmönster, rött och guld, guldkant
1 med guldmålad reliefdekor av blommor samt kanter.
Delarna med drakmönster har märkning med streck undertill för särskilt fint dekorerade varor. Jämför litteratur.

Fotnagg på koppen med reliefdekor. Smärre slitage.

Gällande märkningen undertill jämför Günther Sterba "Meissner Taffelgeschirr" 1989, s 206 fig nr 185-7.

Utropspris
2 000 SEK
Jan Ahlklo
Jan Ahlklo
Värderingsman
+46 (0)767 66 16 46