4 med drakmönster, rött och guld, guldkant
1 med guldmålad reliefdekor av blommor samt kanter.
Delarna med drakmönster har märkning med streck undertill för särskilt fint dekorerade varor. Jämför litteratur.
Fotnagg på koppen med reliefdekor. Smärre slitage.
Gällande märkningen undertill jämför Günther Sterba "Meissner Taffelgeschirr" 1989, s 206 fig nr 185-7.