HATTASK SAMT HÖGHATT, tidigt 1900-tal,

Asken av tyg och läder insida med tygklädsel, borste medföljer. Längd 33 cm, höjd 23 cm.
Hatten märkt Hat Manufactory in London extra quality, Andersson & Edgren Arvika. Höjd ca 17 cm.

Åldersrelaterat slitage. Smärre fläckar. En läderrem på asken skadad.

Utropspris
1 500 SEK