Fanerat med mahogny. Fyra lådor med draghandtag av mässing. Skåp med nedfällbar, laminerad skiva. Kannelerade ben av betsad bok. Längd 95, bredd 40, höjd 72 cm. Nyckel finns.
Slitage. Fanerskador. Krackelyr. Retuscher.