GOLVUR, allmoge, tidigt 1800-tal.

Målad. Svängd form. Vev, lod och pendel medföljer. Bredd ca 78,5, djup ca 23, höjd ca 222 cm. Nyckel finns.

Renoverad och kompletterad. Smärre skador, lagningar och slitage. Torrsprickor. En sidolist, nyckel till pendelluckan saknas. Ej funktionstestad.

Utropspris
3 000 SEK