Guldpläterad (20 micron)/stål, Mekaniskt urverk (automatisk), Safirglas, Metallänk (original 5927/204) 1980-tal
Modell 551.071 751.248, Cal 663, Serienr 37554319
Fungerade vid enklare test. Funktion garanteras ej.
Åldersrelaterat slitage.