ERIK HÖGLUND, ljusstakar, ett par samt ljuskrona, för Boda. 1900-talets andra hälft.
Stomme av smidesjärn. Kläppar och dekor i glas. Ljuskronan för sex ljus, diameter ca 46, höjd ca 37 cm. Två extra stag a 17 cm vardera medföljer. Ljusstakarna höjd 13 cm. En extra glasdel medföljer.
Smärre slitage.