HÖRNSKÅP, 1700-tal

HÖRNSKÅP, 1700-tal

Bemålat trä med dekor av kineserier. Dörr med bakomiggande hyllor. Bredd 62 cm, djup ca 46 cm, höjd 94 cm. Nyckel finns.

Senare målning. Slitage, ställvis hård med färgbortfall. Fläckar. Torrsprickor. Senare beslag bak. Kantstött. Nyckel finns.

Utropspris
3 000 SEK