CHIFFONJÉ, gustaviansk stil, omkring 1900.

Fanerad i mahogny. Front med skrivlucka med bakomliggande inredning med lådor och dörr. Undertill tre lådor. Beslag i mässing. Längd 103 cm. Djup 50 cm. Höjd 140 cm. Nyckel finns.

Märken. Slitage. Fanerskador.Två lösa dekor lister medföljer. Tre smala lister saknas. Nyckel till lilla låset saknas. Torrsprickor. Dekorbortfall.

Utropspris
2 500 SEK