Fanerad med mahogny. Total längd ca 208 cm, inre längd ca 188 cm, total bredd ca 95 cm, inre bredd ca 80 cm, höjd 97 cm.
Bruksskick. Sprickor. Fanerskador. Fläckar. Lagningar. Trä ställvis slaget.