Fanerad med mahogny. Insida delvis laminerad. Längd 90 cm, bredd 41 cm, höjd 84 cm. Nyckel finns.
Slitage med fläckar, repor och märken. Viss källardoft.
Enligt uppgift av möbelsnickare Björnberg i Nyköping.