TAKLAMPA, Høvik Lys, Norge, 1900-talets andra hälft.

Röktonat glas med invändig mässingsfäste och inre iriserande glaskupa. Limrester av etikett på insidan mässingsfästet. Höjd 31 cm.

Ej funktionstestad. Slitage och nagg. Takkåpa med liten buckla.

Utropspris
2 000 SEK