FLINTLÅSPISTOLER, ett par, Spanien, 1700-talets andra hälft.

Miquelet-lås. Oktagonal och rund pipa med graverad och förgylld dekor. Snidad valnötsstock med ciselerade mässingbeslag. Kaliber cirka 13 mm. Längd 20 cm, pipan 10 cm.

Åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestade.

Utropspris
2 000 EUR