Design
1057460

Lars Holmström

(Sverige, 1894-1959)
Lars Holmström
(Sverige, 1894-1959)

LARS HOLMSTRÖM, vägglampetter, 3 st, mässing, Arvika, 1900-talets andra hälft.

Lövformade med hamrad yta. Svängda ljusarmat. Bredd 16. Höjd 30 cm.

Smärre slitage.

Formgivare

Lars August Holmström var en svensk konstsmed född i Kilafors. Lars far var hovslagare och sonen följde först i faderns spår men bytte karriär efter att ha blivit illa sparkad. Han fick ett stipendium vid 18 års ålder för att studera hos smeden Carl Gustav Ericsson i Arvika, som signerade sina arbeten "Erco"). Sedan fick Lars Holmström arbete som smed hos Elis Ericsson, "Elis i Taserud". År 1921 startade Holmström en egen verksamhet. Lars Holmström är främst känd för sina armaturer och ljusstakar. Han var bland de konsthantverkare som startade Arvika Konsthantverk och har smitt dess butiksskylt i järn och mässing. År 1925 deltog han vid Världsutställningen i Paris och visade ljuskronor och ljusstakar i mässing samt silverarbeten.

Utropspris
1 500 SEK