Design
1057773

Ferdinand Boberg

(Sverige, 1860-1945)
Ferdinand Boberg
(Sverige, 1860-1945)

FERDINAND BOBERG, ljuskrona tenn Santessonska tenngjuteriet Stockholm 1904

För fyra ljus, stämplad, diameter 35 cm, höjd ca 145 cm

Åldersrelaterat slitage. Nagg. Repor. Fläckar. Märken. Ett fäste skadat

Gunilla Frick, "Svenska Slöjdföreningen och konstindustrin före 1905", Nordiska museets handlingar 91, Stockholm 1978. Variant av ljuskronan avbildad sid 240

"Ljuskronan och kandelabern hade utförts efter arkitekten Ferdinand Bobergs ritningar av AB Santessons tenngjuteri. Vid flera tillfällen samarbetade Slöjdföreningen med Santessons - bl. a. utförde de beställningar till lotteriet. Deras tillverkning på 1880-talet var stilhistorisk inriktad, men vid sekelskiftet märks en förändring. Jugendformerna märks tydligt i olika föremål. Boberg var vän till innehavaren av tenngjuteriet och ritade flera mönster för företagets räkning. Det rörde sig inte om något fast engagemang utan om ett samarbete vänner emellan. Kandelabern och ljuskronan utfördes till gravkapellet i Norberg som Boberg ritat (1902-05). De båda föremålen har en ganska stram form och dekoren sparsam. Ett kors infattat i en cirkel ger föremålen deras kyrkliga karaktär. Båda föremålen tillverkades i flera år. Korset borttogs som dekorativ detalj. De blev därigenom mer användbara i olika sammanhang."

Utropspris
10 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13