SOFFA, formgiven av Joh. Kröyer, Magasin du Nord, Danmark, 1800-talets slut.

Fanerad med bl a mahogny och citronträ. Rak form godronnerat rygg- och sidokrön. Hörnknoppar. Klädd i grön plysch. L 183. Bok "Kunst. I aargang" medföljer, utgiven 1899, där soffan avbildats.

Smärre slitage och fanérskador.

Utropspris
6 000 SEK