CARL AXEL ACKING, skåp, för Nordiska Kompaniet, omkring 1900-talets mitt.
Fanerat med alm. Två dörrar med bakomliggande hyllplan och lådor. Två lådor under dörrar. Kopplad benställning med tidskriftshållare. Bredd 118,5. Djup 44,5. Höjd 133,5 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Märken.
Carl-Axel Acking (1910-2001) var arkitekt och formgivare. Acking räknas som en av de mest inflytelserika formgivare och arkitekterna i Sverige under 1930-50-talet. Ackings möbler och belysningsarmaturer har tillverkats av bland annat Stockholms Hantverksförening, Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors samt KF. Han hade också en viktig roll på Nordiska Kompaniets möbelavdelning under 1940-50-talet där han bland annat formgav den ikoniska "Trienna" stolen. Acking fick tidigt sitt genombrott på Världsutställningen i Paris 1937, och hade många ärofyllda uppdrag under följande år. Acking var en av huvudarkitekterna bakom utställningen H55 i Helsingborg och hade betydande positioner inom den svenska arkitekt och formvärlden.