Design
1059204

BARSTOLAR, ett par Gärsnäs "Akustik bar" daterade 2016.

Björk, ljudabsorberande och miljögodkänt soundfeltmaterial under sits med perforerad plywood, formpressad skålad fanérsits, med fotstöd i aluminium, stämpelmärkta. Sitthöjd ca 78 cm.

Smärre slitage.

Formgiven 2009 av Åke Axelsson.

Utropspris
1 500 SEK