Madeleine Pyk – en samling F769

GOLVUR, 1800-tal.

GOLVUR, 1800-tal.

Fodral av bonad furu. Urtavlan av mässing med graverad dekor, förtent sifferring och beslag av bly. Bredd 47, djup 28, höjd ca 222 cm. Tre lod, pendel, vev och nyckel medföljer. Nyckel finns.

Renoverat, kompletterat. Skador, lagningar och slitage. Ej funktionstestad. Nyckeln till pendelluckan fast. Nyckel finns.

Utropspris
2 000 SEK